Skip to main content

Palety plastikowe – alternatywa dla drewnianych

Drewniane palety są powszechnie używane w magazynowaniu i logistyce; coraz częściej jednak firmy decydują się na wprowadzenie plastikowych zamienników. Posiadają one wiele zalet, a koszt wymiany palet drewnianych na plastikowe zwraca się bardzo szybko.

Plastikowe palety umożliwiają dłuższą eksploatację

Palety wykonane z drewna uznawane są za ekologiczne – w końcu są wykonane z biodegradowalnego materiału. Warto jednak zauważyć, że okres eksploatacji drewnianych palet jest o wiele krótszy, a co roku stos zużytych palet nadających się tylko do wyrzucenia rośnie. Drewniane palety łatwo ulegają zniszczeniu: odpadają od nich gwoździe, drzazgi i większe kawałki drewna. Intensywnie użytkowane palety drewniane mogą powodować zniszczenie sprzętu do transportu właśnie z powodu odpadających elementów. Palety plastikowe są wykonane z gładkiego plastiku, który jest wytrzymały i pozwalają na uniknięcie odpadania jakichkolwiek części. Bez problemu mogą być wykorzystywane nawet do dziesięciu lat.

Palety wykonane z plastiku to także zachowanie higieny

Drewniane palety wykorzystywane w przemyśle spożywczym lub chemicznym wymagają kosztownego czyszczenia, by mogły być ponownie eksploatowane. Samo mycie nie wystarczy: niezbędna jest także obróbka termiczna lub cieplna. W przypadku palet plastikowych dezynfekcja jest o wiele prostsza – możliwe jest wyeliminowanie drobnoustrojów oraz bakterii. Palety użytkowane w bezpośrednim kontakcie z żywnością muszą spełniać szereg wymogów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *